Комерційна простота | Коперніканський переворот

Французький письменник Бернар Вербер презентував у Москві нову книгу з трилогії про богів. У центр сучасного мистецтва Винзавод прийшло кілька тисяч читачів

«Хто би міг подумати, що у нас стільки читаючої молоді», – саркастично вичавив із себе мій сусід, припертий до стіни чергою з кількох тисяч фанатів французького письменника Бернара Вербера. Під будівлею московського центру сучасного мистецтва Винзавод охочі підписати одну з численних книжок Вербера спочатку чемно зорганізувалися у живу «змійку». Але щойно працівники Винзаводу запустили до зали представників преси, народ вирушив на штурм приміщення. 7 вересня Вербер презентував у Москві останню книгу Таємниця богів з трилогії, що вийшла у видавництві Гелеос.

Успіх Вербера у Росії вписується у загальну тенденцію любові читачів до «коельївщини» – езотеричного популізму, що задовольняє потребу сучасної людини в “адаптованій” духовності. Читачів зачаровує простота Бернара, його позитивне мислення, у відгуках про нього найчастіше використовують слова “милий”, “світлий”, “добрий”, “симпатичний”. На батьківщині Вербера критики чітко визначилися зі ставленням до його творчості: з 1991 року, коли у видавництві Albin Michel вийшов перший роман письменника Мурахи, і до сьогодні відгуки книжкових оглядачів залишаються прохолодними. Однак читачі вважають інакше і голосують за свого улюбленого автора гаманцем.

Книги Вербера написані доступно, що підкуповує  читачів, у яких немає часу чи інтелектуальної наснаги на серйозну прозу. Романи Вербера такі ж захопливі, як передачі каналу Discovery: письменник знає, що людей цікавлять загадки цивілізацій, таємниці смерті і потойбіччя. Свого часу Вербер устиг попрацювати репортером, писав навколонаукові статті для тижневиків, закінчив курси сценаристів, що в цілому дозволило йому знайти ідеальну форму письма, у якій поєднуються популярні наукові факти і концепції, цитати відомих людей, історичні екскурси і необхідна доза «позитиву».

«Я давно збиралася поїхати до Франції і розшукати Вас. Яке щастя, що Ви сьогодні тут!»,- каже одна з читачок, котрій дістався жаданий мікрофон. На презентації у Винзаводі присутні люди, які вже втретє під час візиту Вербера у Москву прийшли на зустріч з ним. Для спілкування з публікою Вербер обрав режим прес-конференції. Але у відповідь на будь-яке запитання Вербер майстерно виходив на улюблену тему і розводився про великий Всесвіт і маленьку людину в ньому. Тож фактично автор дотримався заявленої в афішах форми відкритої лекції.

«В кожної людини є внутрішнє світло, яке варто плекати. Я вірю, що саме зараз на нашій планеті настав час великих змін. Сьогодні на землі близько шести мільярдів людей. Стільки ж – поховано під землею. Саме нашому поколінню випадає унікальна можливість врятувати цей світ. Нам не потрібні політики, щоб керувати нашою свідомістю. Ми самі здатні змінити її. Все, що для цього потрібно, – подивитися вночі на зірки», – натхненно говорив Вербер. Публіка зустрічала кожну нову банальність оратора оплесками.

Сотні здійнятих угору мобільних телефонів з фотокамерами нагадували зустріч китайських дівчаток з Девідом Бекхемом. Про те, що тут зібралися книголюби, свідчили  лише книжки Вербера з характерним дизайном, якими розмахували фанати. «Прочитайте мої книги, і тоді ви зможете нести світло знань наступним поколінням», – порадив скромний французький пророк публіці.

З відгуків присутніх можна було дізнатися, що значна частина публіки прочитала щонайменше десять романів автора і на цьому зупинятися не збирається. Про рівень літературної цінності творів Вербера, звісно, можна сперечатися. Одначе кількість адептів літературної общини Вербера, що зібралася у Винзаводі, говорить про розрив між теоретизуваннями літературної критики і смаками масового читача. Можна лише констатувати, що російські видавці вдало грають на слабкостях останнього.